5.Невуси або родимкиНайчастіше клієнти звертаються до дерматолога через родимки (невуси). Це доброякісні пухлини, що складаються з меланоцитів. Вродженими називають невуси, які з'явилися в перші два роки життя. Якщо невус з'явився після 30 років, це повинно викликати підозру та додатковий контроль за таким утворенням. На розвиток невусів впливає інсоляція, а також гормональні перебудови організму, які виникають в підлітковому віці та під час вагітності. В середньому у кожної людини може бути від 12 до 20 невусів, частіше вони локалізуються на відкритих ділянках шкіри.
Родимки класифікуються залежно від локалізації та глибини залягання клітин:
- Внутріепідермальних невуси. Це опуклі папули з вираженою або помірною пігментацією. Меланоцити залягають глибоко, аж до підшкірної клітковини. З новоутворення можуть рости волосся.
- Прикордонні невуси. Найчастіше зустрічаються у дітей, плоскі або злегка підняті над поверхнею коричневі освіти.
- Складні невуси. Мають гладку або злегка паппіломатозну структуру, в центрі пігментація виражена сильніше, з віком товщають і темніють.
Всі новоутворення необхідно оглядати дерматоскопом та пам'ятати про чотири базові принципи визначення меланоми (АВСD-правило):
- А - асиметрія (одна половина утворення не схожа на іншу)
- В - безладні обриси (нерівні, зубчасті).
- С - різні кольори.
- D - діаметр більше 6 мм.
При підозрі на меланому, невус потрібно посікти за правилами та відправити на гістологічне дослідження. За допомогою хірургічної насадки лазера Adonyss можна чітко та безкровно провести висічення невуса. Безкровність процедури, при несприятливому результаті гістології, мінімізує ймовірність поширення злоякісних клітин.
Пацієнтам, у яких спостерігаються численні невуси, необхідно кожні 3-12 місяці проходити огляд фахівця з фотофіксацією картини та розміру підозрілих невусів. Також пацієнт повинен самостійно вести контроль за родимками й звертатися до дерматолога при появі таких симптомів: зміна розміру новоутворення, кольору, структури. При косметичних дефектах, які часто мають опуклі епідермальні невуси, їх можна видалити шляхом зрізання лазером та обов'язковим спрямуванням на дослідження в лабораторію.
Пошарове регульоване випарювання тканин з поверхні шкіри після зрізування лазером невуса, дозволяє побачити як глибоко залягає пігмент в дермі і контрольовано видалити небажані елементи не зачіпаючи навколишніх здорових тканин. Епітелізація закінчується на 14-21 день, після чого може спостерігатись незначне червона пляма, яка з часом при належному догляді максимально повертається сталого стану навколишніх тканин.